Ножі KERSHAW

Історія цієї американської ножової компанії досить загадкова. Як була утворена фірма, чому й при яких обставинах — точної інформації немає ні в каталогах Kershaw, ні на сайті компанії.
Відомо лише, що в 1974 році Піт Кершоу організував підприємство в самому «ножовому» штаті США — Орегоні, у місті Вінсольвіль.
На цьому офіційна інформація про цього американського виробника гострого інструмента закінчується.
И все, що удалося нам зібрати — це крупиці інформації, розкидані по просторах інтернету, каталогів, довідників, періодичних видань і опублікованих інтерв'ю.

В 1974 році навіть в Орегоні ще можна було починати власне ножове справа — ринок не був перенасичений продукцією, а старі компанії із традиціями й багатою історією почивали на лаврах, спокійно випускаючи свої перевірені десятиліттями виробу.
Kershaw бере в якості основної спеціалізації напрямок на виробництво складних ножів.
Для клинків використовуються сталі високої якості (серії 440-й стали, AUS-6A, AUS-8A, Sandvik 13C26, S30V, 420HC та інші), а рукоятки виконують із пластику, сталі, алюмінію, полімерів і т. д.
Підприємство розбудовувалося, устало на ноги.
Продукція Kershaw — не просто якісна, але ще й з ізюминками — оригінальними дизайнерськими розв'язками.
Ножі компанії завойовують титули й звання в номінаціях «Ніж року», «Кращий дизайн», «Кращий ніж для шеф-кухаря», про них схвально висловлюється National Geographic.

Близько двадцяти років тому гримнув ножовий бум або, якщо прагнете, штурм архаїчності ножіробів.
Як гриби після дощу, сталі з'являтися численні ножові компанії, що використовують найсучасніші технології й інновації у виробництві.
У результаті ціна на ножову продукцію різко падає.
Крім цього, світовий ринок просто захлиснула хвиля дешевих азіатських і далекосхідних виробів.
И виробникам «з родоводу» довелося не солодко.
Їх ножі, порию, виходили навіть в гіршій якості, ніж новоділи ( через технології виробництва й застосовуються матеріалів), а коштували дорожче.
Продажу продукції різко скорочуються, деякі підприємства стають банкрутами, іншим вдається видертися за рахунок сильного затягування фінансового паска.

Можливо, компанію Kershaw осяглася б сумна доля невдачливих побратимів по ремеслу, якби не посмішка фортуни у вигляді японського концерну KAI Cutlery, , що прийняв, що похитнулося підприємство у свої ряди (Kershaw полягає в концерні KAI і сьогодні).
У підсумку — назва й усі регалії підприємства збереглися, але виробництво ножів Kershaw одержує трохи змінений родовід.
Безумовно, частина ножів виготовляється й донині у Вінсольвіле, але більшість проводиться на потужностях концерну в Японії (ножі середньої вартості) і в Китаї (самі недорогі ножі).

Тут відразу же потрібно дати певну ремарку: походження з Азії або Далекого Сходу абсолютно не заважає ножам Kershaw бути якісними.
Інструменти з Японії не уступають за всіма показниками американським і (так вибачать нас європейці) перевершують серійні ножі, виготовлені в Європі.
Ножі Made in China Kershaw також досить гарні.
И не варто дивитися на них з упередженістю.
Абсолютно вся продукція проходить твердий контроль якості на головному (американському) підприємстві.
Але ці ножі коштують дешевше.
А якщо зрівняти їх з безіменними, низькосортними й безгарантійними китайськими підробками, то вибір більш ніж очевидний.

Але все-таки відбиток Азії в ножах Kershaw прослідковується ясно.
Хоча б тому, що дизайн моделей для підприємства розробляє Кен Оніон — прославлений майстер, мешкающий на Гаваях.

Ми розповіли всього лише про одне з ножів у довгій лінійці продукції Kershaw, де кожний зможе знайти собі ніж по смакові. Будь-який виріб цього виробника зможе стати зразковим інструментом для свого власника й у той же час не бути «сіркою мишкою», адже ножі Kershaw — це дизайн і естетичність, відповідна якості.