Ножі GLOCK
В 1977 році почалося переозброєння австрійської армії штурмовими гвинтівками StG 77 (AUG), , що мали по тем часам масу ультрамодних новинок. Коли вони зробили у війська, австрійських солдатів очікував ще один сюрприз — до нової зброї не надавався традиційний багнет-ніж, як до колишньої гвинтівки StG 58 (FAL). Австрійське керівництво порахувало багнет-ніж несучасною й негуманною зброєю, заохочуючим агресивність військовослужбовців і не що вписується в сугубо оборонну доктрину «збройного нейтралітету». Те, що подібний розв'язок був прийнятий політиками, далекими від армійських реалій, було досконале очевидно — у процесі своєї еволюції багнет-ніж з холодної зброї трансформувався в багатоцільовий інструмент, що став незамінним супутником солдата. Тому австрійським військовим довелося терміново виправляти свою помилку й додатково включити ніж у програму постачання армії.
- Сортувати:
- дешевше
- дорожче
- нові надходження
- популярність
В оголошеному конкурсі взяли участь кілька фірм, у тому числі австрійські Ludwig Zeitler, Glock GmbH і німецька Eickhorn, ножі-близнюки, що запропонували практично. Їхня зовнішня й конструктивна подібність (наприклад, рукоятки всіх ножів були повністю однакові) було обумовлено вимогами австрійської армії, що пропонували застосування певних матеріалів, елементів дизайну й т. буд. У розробці ножа брали участь військовослужбовці австрійського армійського спецназу, так називається «Ягдкоммандо» (Jagdkommando, або скорочено JaKdo).
Первісна перевага була віддана ножу Zeitler 77, який був навіть випущений невеликою досвідченою серією. Але через несподіване банкрутство фірми Zeitler змушений був передчасно зійти з дистанції конкурсного марафону. Ніж Zeitler 77 відрізнявся високою якістю виготовлення й навіть міг кріпитися до гвинтівки StG 77 у якості багнета (діаметр внутрішньої порожнини в рукояті в точності відповідав зовнішнім габаритам дулового обладнання), однак для австрійських військових дана перевага — у силу згаданих вище причин — не мало особливого значення.
Контракт на поставку ножів для збройних сил одержала австрійська фірма «Глок», яка у той час ще не займалася випуском пістолетів, а спеціалізувалася на виготовленні різного армійського спорядження, наприклад, кулеметних стрічок, саперних лопаток і іншого інструмента. Ніж фірми «Глок», , що одержав офіційне позначення FMsr 78 («Feldmesser 78» — польовий ніж зразка 1978 року, однак частіше використовують скорочення FM 78), мав більш просту конструкцію, важив менше своїх конкурентів, він легше кріпився на обмундируванні. Крім того, форма вістря клинка — в Zeitler 77 вона була виконана у вигляді «щучого носа» — була більш стійкої до зламу.
Через три роки з'явилася модель FM 81, , що відрізнявся від ножа FM 78 наявністю пилки на обуху клинка. Фірма «Глок» у своїх каталогах називає варіант із пилкою ножем виживання, однак дійсні ножі виживання мають більше число функцій і, на мою думку, все-таки повинні виконуватися з нержавіючої сталі. Ножі моделей 78 і 81 мають клинок зі звичайної сталі, за рахунок чого їх ціна лежить у межах 30 євро. У той же час для своєї вартісної категорії рівень якості ножів фірми «Глок» гідний усіляких похвал і по співвідношенню ціна/якість має мало конкурентів.